Aktualności

Wprowadzenie Do Świata Glutenu - Warsztaty dla studentów

29.01.2024 Warszaty

Autor: Aleksandra Dmitrowicz

24.png

W ramach warsztatów organizowanych przez Laboratorium Analiz Biologiczno-Żywieniowych przeprowadziliśmy doświadczenie związane z otrzymywaniem glutenu z mąki. Studenci mieli okazję zgłębić tajniki procesu wyodrębniania tego istotnego składnika pszenicy i zrozumieć jego znaczenie w produkcji żywności.

Pierwszym krokiem było przygotowanie składników - wybraliśmy wysokobiałkową mąkę pszenną, która jest bogata w gluten i zestawiliśmy ją z mąkami bezglutenowymi - kukurydzianą i ryżową. Następnie stopniowo dodawaliśmy wodę do mąk, mieszając, aż uzyskaliśmy gęstą, lepką masę. Po uzyskaniu ciasta, rozpoczęliśmy intensywne mieszanie, a ciasto stawało się coraz bardziej elastyczne i jednolite. Kolejnym etapem było oddzielenie glutenu od mąki. Zauważyliśmy, że woda zaczynała stawać się mętna, co oznaczało, że gluten oddziela się od reszty mąki. Ostrożnie wylewaliśmy wodę, starając się zachować czysty gluten.

Gdy proces oddzielania był już ukończony, mogliśmy zobaczyć efekt naszej pracy - elastyczny, jednolity gluten gotowy do uformowania. Doświadczenie to pozwoliło nie tylko zrozumieć procesy produkcji żywności, ale także umożliwiło studentom obcować z surowym składnikiem żywności i zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa w naszym codziennym życiu.

Oczywiście, warsztaty nie ograniczały się jedynie do praktycznego doświadczenia, lecz zostały dodatkowo wzbogacone o część wykładową na temat roli glutenu w żywności, jego właściwościach oraz wpływie na nasze zdrowie i codzienną dietę. To uzupełnienie stanowiło doskonałą okazję dla studentów do poszerzenia swojej wiedzy i zrozumienia kontekstu naukowego oraz praktycznego związku z przeprowadzanym doświadczeniem.

25.png

Zapraszamy na krótki filmik z tego doświadczenia:

flagi.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności.  Czytaj więcej