Autor: Aleksandra Dmitrowicz
W Laboratorium Analiz Biologiczno-Żywieniowych odbyły się zajęcia, których celem była pomoc w zrozumieniu procesu kiszenia warzyw i wykorzystaniu jej w praktyce. Warsztaty rozpoczęto od omówienia podstawowych procesów związanych z kiszeniem warzyw, włącznie z fermentacją mlekową, rolą soli i mikroorganizmów w procesie. Przygotowano składniki i roztwory soli, a także omówiono dodatki i przyprawy, które mogą być używane do urozmaicenia smaku kiszonych warzyw oraz ich wpływu na proces fermentacji. Zwrócono uwagę na konieczność kontroli procesu fermentacji - obserwacją warunków fermentacji, takich jak temperatura i wilgotność, oraz monitorowanie ewentualnych problemów, takich jak pleśń. Przygotowano produkty wykorzystując różne odmiany warzyw oraz różne receptury kiszenia w celu zrozumienia różnic w smaku, teksturze i procesie fermentacji. Kilka tygodni później nastąpiła degustacja kiszonych warzyw i ocena różnicy w smaku i aromacie w zależności od procesu przygotowania.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności.
Czytaj więcej